Vlastníte byt, který byste rádi pronajímali? Nebo teprve nad koupí bytu pro investici uvažujete? Víte, jak vysoký byste měli požadovat nájem a jestli můžete pronajmout byt s hypotékou? Odpovědi najdete v článku.
Jak pronajmout byt?
Pronájem bytu je jedna z nejlepších investic, pro kterou se můžete rozhodnout. Přináší pravidelný příjem a vyžaduje jen minimum aktivity z vaší strany. Před pronájmem bytu byste ale měli zvážit několik faktorů. Které to jsou?
- Jaký byt pronajmout?
Chcete pronajmout byt v Praze? Nebo v lokalitě, která je dostatečně výnosná? Na výběru lokality záleží, ale mimo ni byste se měli zaměřit také na to, jakou rozlohu by daný byt měl mít. Chcete byt pronajmout rodině s dětmi, studentům, nebo staršímu páru? Máte zájem o dlouhodobý pronájem, nebo sezónní?
Také se musíte zamyslet nad tím, jestli byt vybavíte, nebo ne. Pokud chcete byt nabídnout pro dlouhodobý pronájem, raději do něj nepořizujte nábytek. Veškeré vybavení bytu spíše přitáhne studenty nebo krátkodobé nájemce.
- Za kolik pronajmout byt?
Rozumně nastavený nájem, aby byl výhodný jak pro vás, tak pro nájemce, patří mezi zásadní prvky pronájmu. Výši nájmu vyhodnotíte na základě lokality, ve které se byt nachází, jeho rozlohy a vybavení.
Zjistěte si průměrnou cenu za metr čtvereční v dané lokalitě a z té vycházejte. Při pronájmu bytu ve velkých městech můžete naúčtovat vyšší nájemné, protože velká města jsou žádanou lokalitou.
Tip: Potřebujete byt pronajmout rychle? Čím nižší nájem nabídnete, tím rychleji najdete nájemce.
- Jak vybrat vhodného nájemce?
Nájemce můžete hledat sami pomocí inzerátů. Obrátit se ale můžete i na realitní kancelář, která vám s výběrem vhodného nájemce pomůže. Nejenže vám ušetří čas, který byste strávili prohlídkami, ale pomůže vám i s administrativou a právními záležitostmi, které se k pronájmu bytu vztahují.
Pokud se přece jen pustíte do hledání sami, nezapomeňte v inzerátu uvést tyto náležitosti:
- Místo – město, okres a ulici s popisným číslem. Pokud se byt nachází v luxusní čtvrti, určitě to v inzerátu uveďte.
- Popis nemovitosti – rozlohu, dispozici bytu, počet pokojů, jestli je součástí sklep nebo balkon. Napište, jestli je byt vybavený, nebo ne, a uveďte další charakteristiky, které považujete za důležité. Příkladem může být rok, kdy nemovitost prošla rekonstrukcí.
- Cena nájmu – měla by zahrnovat i cenu za služby a energie.
- Dostupnost – v tomto bodě sdělte, jestli se do bytu můžou potenciální nájemníci nastěhovat ihned, nebo budou muset nějakou dobu počkat.
- Kontaktní údaje – zveřejněte svou e-mailovou adresu nebo telefonní číslo.
- Fotky – pořiďte fotografie všech pokojů a snažte se, aby byly co nejkvalitnější. Hlavní je mít dostatek přirozeného světla, proto roztáhněte žaluzie a závěsy.
Teď stačí jen inzerát umístit na různé platformy, včetně sociálních sítí.
Než uzavřete smlouvu s nájemcem, dopředu si ověřte, jestli se jedná o spolehlivou osobu. Zapátrejte v insolvenčním rejstříku, registru exekucí nebo evidenci dlužníků. Nápomocné mohou být i sociální sítě.
Můžu pronajmout byt s hypotékou?
Byt s hypotékou můžete pronajmout, ale předem se podívejte do smlouvy o úvěru nebo smlouvy o zástavě k nemovitosti. V těchto smlouvách můžete totiž najít podmínky, které se vztahují k pronájmu bytu. Banka pronájem výslovně nezakazuje, ale může určit, jak má vypadat.
Primárně se nejedná o omezení klienta, ale o ochranu majetku. Banka se totiž snaží chránit úvěr, který vám poskytla. Vy proto musíte zajistit, aby nedošlo ke znehodnocení nemovitosti. Nespolehlivý nájemce vás může poškodit, když poškodí danou nemovitost. Tím se může snížit hodnota vašeho majetku.