Máte doma masivní nábytek, nebo se teprve chystáte si ho pořídit? Tento druh nábytku a dřevo obecně vyžaduje větší péči a opatrnost v jeho používání. Rádi bychom vám ukázali několik tipů, jak pečovat o vaše masivní kousky.
Dřevo od nepaměti patří mezi klasické materiály v našich domovech. Dřevěný nábytek evokuje přírodu, tradici a hlavně kvalitu jedná-li se o dřevo masivní. Tento typ nábytku je obvykle opatřen speciální povrchovou úpravou, a to z důvodu ochrany povrchu, zachování vzhledu dřeva a jednodušší péče o něj.
Jak pečovat o masivní nábytek?
Prach létá a usazuje se všude kolem nás a především se usazuje na našem nábytku. K úklidu v případě masivního nábytku postačí měkký hadřík, který lehce navlhčíte a také pečlivě vyždímáte. Po setření prachu lze použít některé speciální přípravky určené na dřevěný povrch. Ujistěte se, zda váš nábytek nemá voskovanou plochu. V tomto případě neuškodí povrch ošetřit voskem a poté pečlivě naleštit. Stejně tak je to i s povrchovou úpravou na bázi oleje. Poraďte se prosím se svým prodejcem!
Podařilo se vám na nábytku udělat škrábance, nebo se tam jen tak zničehonic objevily? Hlavu vzhůru! Známe zázračný lék na toto poškození! Potřete místo škrábnutí některým z ořechů (buď to vlašským, pekanovým, nebo para ořechem). Tato finta funguje na menší škrábance, které díky oleji z ořechů za chviličku zmizí. V případě více a hlubších škrábanců je doporučováno sáhnout po vosku a celý povrch znovu navoskovat. Co masivnímu nábytku svědčí a co naopak ne?
Masivní nábytek vyžaduje zvýšenou vlhkost vzduchu (mezi 50 až 60%). Proto není doporučováno umisťovat masivní nábytek do příliš suchého prostředí. Kromě toho je masivní nábytek uzpůsoben na pokojovou teplotu (čili na průměrných 20 °C). Máte-li doma například masivní dřevěný jídelní stůl, vyvarujte se pokládání horkých či mokrých skleniček a šálků přímo na povrch stolu, jelikož zde mohou zanechat nežádoucí otisky.
Autor článku: Italier.cz https://italier.cz/