Věděli jste, že zhruba 40 % účtů za energie tvoří vytápění? Abyste dosáhli nejvyšší účinnosti a hospodárnosti, výběr topného systému dobře zvažte.
Vyberte si typ zdroje
Na výběr jich máte hned několik, můžete si pořídit elektrický, olejový, plynový kotel nebo kotel na tuhé palivo. Výběr závisí zejména na tom, kde se nemovitost nachází a jaká je v okolí infrastruktura zdroje. Pokud se nechcete spoléhat na veřejnou infrastrukturu, jsou zde kotle na tuhé palivo. Ideálně si pořiďte kotel na biomasu, ten nevypouští do ovzduší škodlivé emise.
Do popředí se dostávají kotle, které vytěží maximum tepla při minimálních emisích. K nim patří kotle na biomasu nebo kondenzační kotle, které přeměňují odpadní spaliny opět na teplo. Pokud žijete v oblasti, kde je zaveden plyn, tyto kotle jsou pro vás ideální volbou.
Odkud bude teplo sálat
Sice jej cítíte v obýváku či pokoji, teplo přišlo z jiné části vašeho příbytku. Tedy alespoň v případě centrálního vytápění. U takového systému potřebujete místo, kam kotel dáte, a potrubí, které teplo rozvede po celém domě. Typickými příklady jsou tepelná čerpadla nebo kondenzační kotle.
Výběr topení
Při vhodně zvoleném typu kotle počítejte s nízkými náklady a vysokou účinností. Zmíněné kondenzační kotle dosahují skvělé 95% efektivity. Existuje také opak centrálního topení. Decentralizované vytápění spočívá v tom, že pro každou místnost existuje samostatná jednotka.
Mezi takové typy ohřívání patří krbová kamna či elektrické ohřívače. K výhodám těchto zařízení patří levná instalace a individuální ovládání teploty. Ale myslete na to, že oproti kondenzačním kotlům kamna vypouštějí více spalin, musíte do nich dokládat dřevo a elektřina je zase dražší než plyn.
Na výkonu kotle záleží
Spočítejte si pokoje, radiátory a místa s odběrem teplé vody. Od těchto údajů totiž závisí, jaký výkon bude mít váš nový kotel. Pomůže vám tento poměr, který udává výkon při konkrétním počtu radiátorů. Takže platí, že u kombinovaných kotlů s průtokovým ohřevem potřebujete výkon: