Pátek, 21 června, 2024
bydlení

Nechte si poradit při výběru fasádní omítky

- Komerční sdělení -aktuality

Zkrášlete svůj nový domov jedinečnou fasádou, která jej bude efektivně chránit i před vlivy počasí a prodlouží jeho životnost. Než se pustíte do práce, podívejte se blíže na různorodé vlastnosti materiálů. Barva totiž není jediné kritérium, na které byste při výběru omítky měli dávat pozor.
Nový nátěr by měl také chránit váš domov před nepříznivými vnějšími vlivy jako UV záření, mráz, déšť a pod. V nabídce společnosti Stachema naleznete vhodnou alternativu pro všechny vaše potřeby a namícháme vám vybraný typ v barvě podle vašich představ.

Určete si priority
Zamyslete se nad tím, čemu všemu musí váš domov každodenně „čelit“ a jaké fyzikální vlastnosti vám dělají problémy v současnosti. Při volbě správné fasádní úpravy byste měli brát v úvahu kromě barevného odstínu a vzájemné kombinace barev i charakteristické vlastnosti jednotlivých typů použitých látek, stav upravované fasády (zejména její dostatečné vyzrání), vlhkost, soudržnost, stav izolace, přítomnost výkvětů solí, okolní prostředí a případě rekonstrukce i typ původního nátěru.

Typy fasádních nátěrových látek
Nátěrové látky se skládají z pigmentů, plnidel, pojiva, nosného média, (ve kterém je rozpuštěno pojivo), a přidaných látek. Typ pojiva určuje základní charakteristické vlastnosti omítky, jako jsou difúzní odpor, nasákavost, životnost a náchylnost špinit se. Existují čtyři základní typy fasádních omítek, které rozlišujeme podle použitého pojiva: disperzní (akrylátové), silikátové, silikonové a vápenné.

Akrylátové omítky
Omítky akrylátového typu jsou obecně nejpoužívanějšími fasádními nátěry. Jejich výhodou je nízká cena, trvanlivost, snadné použití a dobrá odolnost proti dešti. Omítkoviny Stachemy ze třídy ECOLOR® mají také vysokou krycí schopnost a odolnost vůči špíně. Tento typ vás potěší také širokým výběrem barevných odstínů.

Jsou vhodné pro všechny nové stavby i rekonstrukce starých fasád a naleznete vhodnou alternativu i pro použití za nízkých teplot. Jejich nevýhodou je však nižší propustnost páry. Pokud vás tedy čeká úprava historické budovy nebo sanační omítky, zvolte raději jiný typ nátěrové látky.

Silikonové omítky
Moderní, stále oblíbenější, ale finančně náročnější typ fasádních omítek s vysokou trvanlivostí, snadným použitím a výbornou přilnavostí. Omítky a barvy ze třídy SILCOLOR® jsou vkusné a elegantní, vysoce hydrofobní, a vyznačují se až samočistícím efektem.

Můžete je použít na nové i staré omítky, rekonstrukci historických budov či sanační omítky. Jsou rovněž vhodné i na povrchy s rozdílnou nasákavostí. Výhodou tohoto nátěru je i fakt, že se díky jeho vlastnostem na fasádě netvoří mapy z vykrystalizovaných prostupujících solí. Silikonové fasádní omítky mají také výbornou stálost barev.

Vyšší cenu této alternativy vyvažuje její kvalita a trvanlivost, která může dosáhnout až 30 let. Při jejich nadstandardních vlastnostech a trvanlivosti se za silikonové omítky určitě vyplatí připlatit.

Další články autora

Comments

Mohlo by se vám líbit

Reklama

- Komerční sdělení -PR článek