Pátek, 21 června, 2024
bydlení

Jak vytvořit ovocné zahradě ideální podmínky pro bezpečné a pohodlné zazimování

- Komerční sdělení -aktuality

Stejně jako naše tělo i dokonalý vzhled zahrady vyžaduje adekvátní péči. Pokud si proto chcete po celý rok užívat její nevídané krásy a zdraví, měli byste se jí věnovat. A teď, před příchodem zimy, to platí dvojnásob. V našich klimatických podmínkách je pro celoročně ideální stav zahrady přece nejdůležitější, pomoci jí přežít blížící se zimu. V čem a jakých krocích taková příprava spočívá?
Všechno důležité si řekneme v následujícím článku. Hlavním cílem přípravy zahrady na zimu je poskytnout jí potřebné podmínky pro pohodlné a bezpečné přezimování rostlin, jakož i vytvořit všechny předpoklady pro dobrou úrodu na další rok.

Dejte do pořádku stromy
Jedná se o průběžné ořezávání ovocných stromů, které se v tomto případě provádí z důvodu sanitárních účelů. Při prořezávání ovocných stromů byste se měli řídit podle určitých kroků, založených na odborných zkušenostech a radách, neboť bezmyšlenkový řez koruny stromů nebo keřů může mít opačný efekt. Rostliny přestanou růst a vyvíjet se a počet květin a plodů se výrazně sníží.

Jak postupovat?
Jako první by měly být odstraněny nemocné, infikované a slabé větve. Řezy se čistí zahradním nožem a pro dezinfekci se ošetří roztokem síranu měďnatého.

Pečlivou kontrolu si zaslouží také kůra stromů, ve které si před zimou mohou najít svůj nový domov škůdci. Pokud nepomohlo mechanické odstranění, na silně postižená a napadená místa škůdci můžete stále ještě iv tomto období použít různé efektivní insekticidy, které mohou zachránit velkou část vaší úrody a zahrady.

Včasná příprava vaší zahrady na náročnou zimu je přece ten nejlepší příslib prevence směřující k dobré budoucí úrodě.

Nepodceňujte spadané listí
Při přípravě zahrady na zimu je třeba z místa odstranit i spadané listí. V případě, že listí vypadá zdravě a je již naprosto suché, ne mokré, může se použít k zimování rostlin, které milují teplo. V opačném případě je třeba posbírat a spálit všechny listy, protože i v nich se může na zimu usadit množství zahradních škůdců a vytvořit ideální podmínky pro množení rostlin, kterých vás na jaře zbaví jen ty nejlepší přípravky proti plevelům.

Sběr listů se nejlépe provádí nyní – v suchém, jasném a podzimním počasí. Uložit jej a vytvořit si z něj na živiny bohaté hnojivo, můžete v kompostu. Důvodem je fakt, že stromy absorbují nejen přes kmen a větve, ale také přes listy množství důležitých živin z půdy. A ty se v kompostu mohou přeměnit na zdroj největší síly vaší zahrady.

Dejte si však pozor na typ stromů, ze kterých kompost a hnojivo vytváříte. Například listí z ořechů se rozkládá pomaleji, takže ik vytvoření kvalitního hnojiva z tohoto listí a jiných zbytků na zahradě budete potřebovat více vlhkosti a času. Nezapomeňte také, abyste proces kompostování urychlili, tento typ listí pořádně rozdrtit.

Nezapomeňte na ochranu proti hlodavcům
Běžný člověk si dnes v obchodě as pomocí dobré slevy koupí už opravdu všechno a bez ohledu na roční období. Divě žijící zvěř to má už těžší. Zejména v zimě, kdy není v přírodě mnoho potravy, se proto zajíci a myši živí kůrou ovocných stromů a keřů. Takoví „škůdci“ mají v oblibě zejména jabloně, ořech, švestku, meruňku, hrušku, třešeň a jiné peckové ovoce. Zajíci navíc mohou poškodit nejen kmen stromu, ale také výhonky o tloušťce až 7 mm.

Abyste proto svou zahradu ochránili před útoky nezvaných hlodavců, musíte rostliny pečlivě připravit na zimování. V první řadě je třeba kmeny stromů a keřů natřít vápnem s přídavkem různých pachových látek. Tato metoda ochrany je však účinná jen chvíli, protože blíže k jaru odpuzující látky z nátěru vyprchají.

Za spolehlivější ochranu proti škůdcům se proto považuje vázání a obalení kmene stromu agrovláknem nebo jiným odolným materiálem.

Uvidíte, že bohatá úroda pro příští rok bude pro vás, za takovou péči, tou největší odměnou.

Další články autora

Comments

Mohlo by se vám líbit

Reklama

- Komerční sdělení -PR článek