Pátek, 21 června, 2024
bydlení

Plánujete stavbu domu? Prohlédněte si ukázky řešení pro domy A0

- Komerční sdělení -aktuality

Podle nové legislativy musí rodinný dům, který získá stavební povolení po 1. lednu 2021, splňovat podmínky pro zařazení do energetické třídy A0 (potřeba primární energie méně než 54 kWh/m2 za rok).
S jakou kombinací technologií se vejdete do nové normy, to závisí vždy na konkrétním projektu rodinného domu. Na ukázku vybíráme pouze některé doporučené kombinace – s tepelným čerpadlem v hlavní roli:

  1. Tepelné čerpadlo a fotovoltaika
    Chcete-li vsadit na jistotu, počítejte předem s tepelným čerpadlem v kombinaci s fotovoltaickými panely nebo krbem. Tepelná čerpadla jsou technologií, která dokáže až 75 % potřebné energie odčerpat ze země, vzduchu nebo vody. Jen zhruba čtvrtinu energie je třeba dodat ve formě elektrické energie (proto je ideální zkombinovat je právě s fotovoltaikou). Nejjednodušší instalací se mohou pochlubit tepelná čerpadla typu vzduch/voda. Zvyknou mít vnitřní (interiérový) modul se zabudovaným zásobníkem teplé vody a venkovní jednotku s ventilátorem. Vhodnou volbou může být tepelné čerpadlo aroTHERM Split s odděleným chladivovým okruhem nebo monoblokové tepelné čerpadlo aroTHERM plus.
  2. Rekuperace, tepelné čerpadlo a fotovoltaika
    Tepelná čerpadla se v domech A0 doporučují kombinovat zejména s centrálně řízeným větráním s rekuperací a fotovoltikou. Taková kombinace sice představuje vyšší vstupní investici, ale z hlediska spotřeby energie během provozu domu je zřejmě nejšetrnější. Větrací systém s rekuperací během větrání sice odvede odpadní vzduch z interiéru domu, ale „nevyvětrá“ teplo (vyrobeno tepelným čerpadlem). Získává se tak zpětně energie, která už jednou byla vložena do vytápění, která by se při klasickém větrání ztratila. Úspora energií v zimních měsících se například u centrální jednotky recoVAIR pohybuje na úrovni více než 30 %. Pokud je součástí systému fotovoltaika, ta vyprodukuje elektrickou energii, kterou pro svůj chod potřebují tepelné čerpadlo vzduch/voda a centrální ventilační jednotka.

  1. Vnitřní tepelné čerpadlo a fotovoltaika
    Pro novostavby jsou na trhu dostupná i vnitřní tepelná čerpadla vzduch/voda, která se instalují výhradně dovnitř rodinného domu, s průduchy přes jeho obvodovou stěnu. Přesně takto funguje zařízení recoCOMPACT exclusive vzduch/voda, které dokáže vytápět i chladit, má v sobě zabudovaný zásobník TV i centrálně řízené větrání s rekuperací tepla. Tedy čtyři funkce v jednom opláštění, s rozměry šatní skříně. Není třeba instalovat dvě jednotky (vnitřní a vnější), jako u běžných tepelných čerpadel vzduch/voda, ani více technologií najednou, ale pouze jediné zařízení. Jako součást systému se doporučuje také fotovoltaika pro pokrytí potřeby elektrické energie.

Další články autora

Comments

Mohlo by se vám líbit

Reklama

- Komerční sdělení -PR článek